O nás

Hokejový klub HC Nitra a.s. zastrešoval od leta 2009 do leta 2012 nitriansku hokejovú mládež od prípravky po juniorov. Počas tohto obdobia sme boli Slovenským zväzom ľadového hokeja vyhodnotení ako jeden z najlepších klubov v práci s mládežou v rámci Slovenska a v sezóne 2011/2012 sme dokonca získali jediný titul Majstra Slovenska, ktorý sa každoročne udeľuje v kategórii žiakov. Projekt samostatnej mládeže, ktorá je personálne a ekonomicky oddelená od mužov, ale ktorá s nimi zároveň úzko spolupracuje na základe zmluvy o združení, sa ukázal ako životaschopný a perspektívny.

Žiaľ, skoro ihneď od oddelenia mládeže od mužov v lete 2009 boli naše snahy a osoby terčom atakov, nátlakových akcií a škandalizácie. Nakoniec, po dlhotrvajúcej a únavnej kampani, sme boli v lete 2012 prakticky donútení previesť mládež a súťažné licencie za pomerne zvláštnych okolností na novovytvorený subjekt s názvom Mestský mládežnícky hokejový klub. Okrem iného sa vtedy argumentovalo snahou o zvýšenie transparentnosti financovania mládežníckeho hokeja a záujmom mesta. Skutočnosť je taká, že toto "združenie občanov" oficiálne založili v máji 2012 tri fyzické osoby a okrem nich nie je dodnes jeho riadnym členom ani jeden z rodičov. Navonok ide formálne o "samostatné" občianske združenie, ale v skutočnosti sú jeho štatutárni zástupcovia riadení osobami, ktoré oficiálne nenesú za chod MMHK žiadnu zodpovednosť. Úplne jednoznačne by vyznelo aj porovnanie transparentnosti jednotlivých období, pretože rozsah informácií, ktoré zverejňoval HC nemal a zrejme stále ešte nemá v slovenskom mládežníckom hokeji konkurenciu, pričom MMHK nemá za 1,5 roka svojej existencie ani web stránku. Preto sa ponúka otázka, či vtedy uvádzané dôvody neboli v skutočnosti iba zámienkou alebo či ľuďom, ktorí tlačili na prevod mládeže, neboli podsúvané dezinformácie, ktoré mali vplyv na ich úsudok.

Je nám ľúto, že niektorí ľudia za našou snahou o výchovu mladých hokejistov neustále niečo hľadali. Pritom stačilo iba pochopiť a akceptovať, že niekto môže mať aj naozaj úprimný záujem o prácu s mládežou. Bolo zvláštne, že tých niekoľko ľudí s vplyvom na nitriansky hokej, ktorí boli za snahami "zobrať" nám mládež napriek tomu, že táto fungovala, neprejavili ani jedenkrát záujem o to, aby sme si sadli za jeden stôl a normálne sa dohodli. Možno až čas ukáže, či za snahou o vytvorenie obrazu, že najväčším problémom nitrianskeho hokeja je samostatná mládež, neboli nejaké osobné motívy. Keďže už bolo jasné, že argumenty nehrajú rolu a že tlaky budú pokračovať, rozhodli sme sa s veternými mlynmi ďalej nebojovať. Vedeli sme, že keď budú mať rodičia a deti možnosť porovnať na vlastnej skúsenosti dve samostatné obdobia, bude to naša najlepšia obhajoba. Aby sme zase neboli z niečoho obviňovaní, úplne sme sa stiahli z hokejového prostredia. Dnes je jasné, že to bol správny krok, pretože aj napriek pretrvávajúcim výhovorkám niektorých osôb, že za všetko zlé v mládeži môže HC Nitra, sme často dotazovaní rodičmi, či sa HC nevráti do mládežníckeho hokeja. Je to síce potešujúce, ale úprimne - po doterajších skúsenostiach a za súčasnej situácie, by to nemalo žiadny zmysel. A pretože nemáme ambíciu vstupovať druhýkrát do tej istej rieky, nikto by nemal považovať zriadenie tejto stránky za niečo účelové. Jej cieľ je úplne iný. Od nášho "dobrovoľného" odovzdania mládeže uplynul viac ako rok a keďže emócie a sklamanie už vyprchali, vrátime sa s odstupom času k niektorým skutočnostiam, na ktoré sme v minulosti nereagovali a ponúkneme na ne verejnosti trochu iný uhol pohľadu, než aký jej bol vtedy naším okolím prezentovaný.